Milí rodičia

Moderná doba prináša nám rodičom vyšší životný štandard, viac možností realizovať sa a mnoho ďalších pozitívnych efektov. Na druhej strane však aj menej času na blízkych. Neustále sa náhlime za niečim dôležitým, neraz sa stane, že raňajkujeme po stojačky, alebo neraňajkujeme vôbec a naše deti nás pritom pozorujú.

Medzi 2. a 15. rokom sa váha a výška dieťaťa viac ako zdvojnásobí.

Práve v detstve sa vytvára základňa, z ktorej organizmus čerpá po celý život. Naše deti si zaslúžia dostať šancu na zdravú výživu. Buďme im teda tým správnym vzorom a podporujme ich v zdravých stravovacích návykoch.glass_of_milk

S potešením môžeme konštatovať, že čoraz viac rodín preferuje zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je i zdravé stravovanie.

Správna výživa je totiž základom pre lepšiu schopnosť sústrediť sa v škole a dosahovať lepšie výsledky.

Ani zlepšujúce sa povedomie o zdravom stravovaní však nedokázalo zvrátiť negatívny trend rastúcej nadváhy a obezity u detí.

Podľa národného programu prevencie obezity asi 20% detí trpí nadváhou a tretina z nich je obézna.

Nadváha a obezita ovplyvňujú telesné i duševné zdravie a hrajú významnú úlohu v rozvoji najzávažnejších chronických neinfekčných chorôb *:

  • kardiovaskulárne ochorenia (ischemická choroba srdca, hypertenzia, cievne mozgové príhody, varikózna choroba žíl, tromboembolická choroba),
  • metabolické ochorenia (metabolický syndróm, inzulínová rezistencia, porucha glukózovej tolerancie, diabetes mellitus 2. typu, dyslipidémie, hyperurikémia),
  • niektoré onkologické ochorenia (rakovina hrubého čreva, rakovina prsníka, maternice, vaječníkov, rakovina žlčníka a žlčových ciest, pankreasu, pečene),
  • niektoré gynekologické ochorenia (poruchy menštruačného cyklu, neplodnosť, komplikácie v gravidite a pri pôrode, gynekologické zápaly),
  • niektoréchoroby kĺbov, kostrového a svalového systému (degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice, hlavne gonartróza a coxartróza),
  • niektoré kožné ochorenia (exémy, mykózy, celulitída),
  • niektoré psychosociálne poruchy (nízke sebavedomie, seba obviňovanie, poruchy motivácie, depresia, úzkosť, poruchy príjmu potravy ako kompulzívne prejedanie, bulímia, anorexia).

* Výpis chorôb, ktoré sú spôsobené, alebo podporované nadváhou a obezitou sme čerpali z národného programu prevencie obezity.

Každý z nás može urobiť niečo, čo prispeje k zdravej výžive detí. Spoločnosť RAJO, a.s. sa preto rozhodla vstúpiťdo školského mliečneho programu s cieľom pomôcť vytvoriť zdravé stravovacie návyky u detí. Školské mlieko mnohí dobre poznáme ešte z čias, keď sme sami sedeli v školských laviciach. RAJO však pripravilo niečo nové.

Moderné a inovatívne riešenie školského mliečneho programu, ktorý pitie mlieka zatraktívni pre deti a zjednoduší jeho realizáciu.

Deti si budú môcť vybrať mliečko z mliečneho automatu kedy koľvek bez potreby nosiť pri sebe hotovosť. Zároveň je naše riešenie zárukou hygienického skladovania. Vysoký štandard hygieny je jedným zo základných pilierov tohto projektu. Mliečko v dokonalom balení je prepravované priamo z výroby v chladených autách a pravidelne dokladané do chladených automatov na školách. Vždy čerstvý výrobok si môže žiak vybrať vtedy, keď má na ňho chuť a zároveň zvoliť príchuť, ktorú má rád. Dotácia umožní mlieko predať lacnejšie ako v obchode.

Projekt EKOROK

globe_green

V spolupráci s mestom Prievidza a firmou Nestlé podporujeme pozitívny vzťah detí k ekológii a životnému prostrediu.

Viac informácií

Projekt INFOVEK

logo_infovek

Zmyslom Projektu Infovek je pripraviť mladú generáciu pre život a uplatnenie sa v informačnej spoločnosti.

Viac informácií

Projekt LEGO Dacta

TrikeBase400

Robotická stavebnica v rukách našich detských "programátorov".

Viac informácií

Školské mlieko a ovocie

apple-g

Správna výživa je základom pre zdravie detí, lepšiu schopnosť sústrediť sa v škole a dosahovať lepšie výsledky.

Viac informácií