LEGO Dacta

Žiaci základných a stredných škôl si v piatok 16.2.2018 zmerali svoje stavebné a programovacie schopnosti. V brnenskom zábavnom vedeckom parku VIDA! prebehol piaty ročník robotickej súťaže – Robotiády (viac na stránke: www.robotiada.cz). Do súťaže sa tento rok prihlásilo rekordných 600 súťažiacich z Českej republiky, Slovenska a Poľska, čím sa stala najväčšou súťažou nielen v Čechách, ale aj v strednej Európe.

Postavené roboty museli byť postavené zo stavebnice Lego Mindstorms.

Prievidzu v Brne reprezentoval tím č. 86 Mazúr company – Matej Mazúr zo ZŠ Mariánska a Jakub Mazúr z GVBN. V Diaľkovom medveďovi musel Jakub s robotom zachraňovať medveďa z bludiska. Matej postavil robota do rýchlostného preteku v paralelnom šprinte a v disciplíne Freestyle predstavil 2. verziu robota Tri(3)maran. Ten sa páčil nielen návštevníkom, ktorí mali možnosť hlasovať za jednotlivé modely, ale aj porote. Tím Mazúr company získal 3. miesto práve v tejto disciplíne.

V blízkosti Vida! Centra na brnenskom výstavisku bol pri príležitosti zimnej olympiády otvorený Olympijský park, kde si mnoho robotických tímov  skúsilo po súťaži nielen svoje technické, ale aj športové zručnosti.

Ing. Lenka Mazúrová

Žiaci z Mariánskej sa aj tento rok zúčastnili medzinárodnej súťažnej prehliadky robotov pod názvom-Trenčiansky robotický deň, kde žiak Matej Mazúr, z 9.A triedy, obsadil so svojím modelom lode 2.miesto v silnej a početnej konkurencii. Veľmi sme sa tešili, Matejovi gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy.

Súťaž organizuje Stredná odborná škola, Pod Sokolicami 14, Trenčín v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom a mestom Trenčín pod osobnými záštitami predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja a primátora mesta Trenčín. Spoluvyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Cieľom robotickej súťaže je popularizovať vedu a techniku medzi mladými ľuďmi trenčianskeho regiónu.

Čo by ste považovali za dopravný prostriedok budúcnosti? Asi každý niečo iné. Dňa 27. októbra 2017 sa na Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha uskutočnil 3. ročník robotickej súťaže G-Robot, do ktorého sa v dvoch súťažných kategóriách zapojilo 37 tímov z celého Slovenska. V kategórii Vlastný model – dopravný prostriedok budúcnosti si 30 tímov pripravilo rôzne verzie dopravných prostriedkov: obojživelné vozidlo, autonómne autobusy, autá, či taxík, reštauráciu putujúcu za svojimi návštevníkmi, robot na kolieskových korčuliach...

ZŠ Mariánska ulica z Prievidze sa tiež nedala zahanbiť. Žiak 9.A triedy Matej Mazúr, z jednočlenného tímu Mat Maz, so svojím modelom plávajúceho trimaranu (lode s jednou plachtou a tromi trupmi) zaujal, čo mu vynieslo 5. miesto v hodnotení poroty. Pre zaujímavosť: bol jediný s modelom lode a prezentoval ju na skutočnej vode!

Viac si o súťaži môžete pozrieť na stránke https://www.gymmt.sk/predmety/informatika/1155-3-ro%C4%8Dn%C3%ADk-s%C3%BA%C5%A5a%C5%BEe-g-robot-2017-je-za-nami. Fotky sú na https://photos.app.goo.gl/i09v8Gih0Jtip7k53.

Lenka MazúrováMyslíte si, že postaviť vlastného robota a naprogramovať ho je hračka?

A čo takto obhajovať svoj výtvor pred porotou z Nemecka po anglicky a potom ešte aspoň 6 hodín o ňom rozprávať každému, kto sa pri Vás pristaví? Chalani z Handlovej si to vyskúšali na vlastnej koži.

25.6.2017 sa totiž v Kongresovom centre Praha Matej Mazúr (8.A ZŠ Mariánska, Prievidza) a jeho brat Jakub Mazúr (1. C Gymnázium VBN, Prievidza) – autori robotického projektu Legendy zúčastnili medzinárodnej akcie Robotický deň 2017. 14.ročník robotickej súťaže, na ktorej sa zúčastnilo 177 robotov, ktoré postavilo 277 účastníkov z 9 krajín zorganizovali Matematicko-fyzikálna fakulta Karlovej univerzity a spolok Robonika.

Podrobnejšie o podujatí na http://robotickyden.cz, https://www.matfyz.cz/clanky/928-roboti-znovu-utoci-na-kongresove-centrum.

Na asi najväčšej robotickej akcii v Českej republike propagovali projekt Legendy v rámci súťaže Free Style. Pri projekte sa pristavovalo množstvo mladších i starších návštevníkov z Čiech, Slovenska, ale i Grécka. Niektorí z najmenších záujemcov z Čiech mali trochu problém rozumieť po slovensky a zaujali ich hlavne filmoví hrdinovia BB-8 (Hviezdne vojny) a Chevrolet Camaro (Transformers).  Tým starším sa ale páčil aj robot Móric (podľa Mórica Beňovského), navštevujúci rôzne miesta na Slovensku opradené legendami (z ročníkovej práce Mateja Mazúra Moje Legendarium). Najviac sa v Prahe spomínali legendy o Levočskej bielej pani, Dobrom vojakovi Švejkovi a Móricovi Beňovskom (aj keď toho poznali len tí skôr narodení z filmu Vivat Beňovský).

Súrodenci tentokrát v Prahe nevyhrali cenu, ale pochvaly od záujemcov o ich projekt a dobrý pocit, že propagovali Slovensko tiež nie sú na zahodenie...

1 2
3 4
5 7
6 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18

Poznáte súťaž Legobot? Že by zas nejaká súťaž LEGO robotov?

Veru áno, v Prešove sa dňa 15.6.2017 konala súťaž Legobot 2017, ktorú zorganizovala Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove za podpory mesta Prešov, združenia Košice IT Valley a LEGO education. Zastúpenie na nej mala aj ZŠ Mariánska z Prievidze. Matej Mazúr a Martin Kmeť, obaja z 8.A triedy sa zúčastnili troch kategórií. V kategórii Edubot získali 1. miesto s projektom Legendy, ktoré predstavoval robot Móric propagujúci geolokačnú hru Prešovského kraja Legendarium, spolu s robotom BB-8 z Hviezdnych vojen. Do tejto súťažnej kategórie bolo možné prihlásiť projekt - robotickú učebnú pomôcku pre výučbu ktoréhokoľvek predmetu na základnej škole. Móric simulujúci pohyb po pamiatkach a zaujímavostiach Prešovského kraja môže byť využitý pri výučbe slovenského jazyka, či dejepisu, kde sa žiaci pomocou neho môžu dozvedieť nielen o legendách, ale aj o tom, ako to v skutočnosti bolo s legendárnymi postavami na severovýchode Slovenska. Slepú mapu Prešovského kraja možno využiť aj na geografii – funguje podobne ako slepá mapa v relácii Milujem Slovensko. BB-8 sa dá využiť na hodine fyziky pri výučbe tém ako gravitačná, odstredivá, či magnetická sila.

Účastníci súťaže mali možnosť vidieť aj živé postavičky Legendaria na vlastné oči. Na záver súťaže prišli mních Cyprián a rytier Johanes, s ktorými sa odfotili aj členovia tímu Mariánska. V kategórii Speedybot o najrýchlejšieho robota chodiaceho po čiare tento tím obsadil aj napriek technickým problémom pekné štvrté miesto. V kategórii Paintbot ich robot síce nakreslil najpresnejší štvorec, ale zbytok zadania už kresliť nechcel. Škoda. Základná škola s najväčším počtom získaných bodov totiž získala novú robotickú stavebnicu EV3. Možno na budúci rok – najlepšie, ak by sa podarilo postaviť viac tímov z jednej školy, tak ako to bolo u víťaznej školy zo Sabinova.

Koho zaujímajú výsledky súťažných disciplín, či má záujem zúčastniť sa na Legobote 2018, viac sa dozvie na:

http://legobot.spse-po.sk/vysledky-sutaze

1 2
3 4
5 6
7 8
9 11
10 12
13 14
15 16
17 18

19

Viac článkov...

Stránka 1 z 6

Začiatok
Dozadu
1

Projekt EKOROK

globe_green

V spolupráci s mestom Prievidza a firmou Nestlé podporujeme pozitívny vzťah detí k ekológii a životnému prostrediu.

Viac informácií

Projekt INFOVEK

logo_infovek

Zmyslom Projektu Infovek je pripraviť mladú generáciu pre život a uplatnenie sa v informačnej spoločnosti.

Viac informácií

Projekt LEGO Dacta

TrikeBase400

Robotická stavebnica v rukách našich detských "programátorov".

Viac informácií

Školské mlieko a ovocie

apple-g

Správna výživa je základom pre zdravie detí, lepšiu schopnosť sústrediť sa v škole a dosahovať lepšie výsledky.

Viac informácií